Stół do snookera – rodzaje stołów i zasady gry w snookera

Trening i dieta

Rodzaje stołów snookerowych

Stół do snookera to olbrzymi element gier stolikowych i ostatnio zdobywa coraz to więcej zwolenników w Polsce. Ta gra wymaga jednak użycia specjalnego stołu, który jest znacznie większy niż standardowe stoły bilardowe. W Polsce mają nieco nieregularną popularność, ale w Wielkiej Brytanii od zawodzą go na każdym kroku. Zobaczmy zatem rodzaje snookerowych stołów, a także zasady gry.

  1. Stół angielski

Najbardziej popularny rodzaj snookerowego stołu to stół angielski, zwany również stołem turniejowym. Ma wymiary 3,6 x 1,8 metra i jest o wiele większy od stołu bilardowego. To na nim organizowane są profesjonalne zawody w snookera. Martwi mnie tylko to, że w Polsce stoły te są nieregularności, a mało kto decyduje się na ich zakup z myślą o grze w snookera. Ich cena nie należy do najniższych, ale warto pomyśleć o takim zakupie, jeżeli ktoś ma trochę miejsca w swoim domu i zachęcę kilku ludzi do wspólnej gry.

  1. Stół amerykański

Drugie co do popularności stoły snookerowe to stoły amerykańskie, które można często spotkać w polskich klubach bilardowych. Stoły te mają mniejsze wymiary od stołów angielskich 3,05 x 1,56 metra. Są one jednak wyższe, co nieco ułatwia grę, zwłaszcza osobom o niższym wzroście. Również stoły amerykańskie nie są specjalistycznie projektowane do snookera i dlatego granie na nich może być trudniejsze dla początkujących.

  1. Stół rosyjski

Bardzo mało popularną w Polsce odmianą snookerowego stołu jest stół rosyjski, zwany także stołem kijowym. Ten rodzaj stołu nie jest praktycznie w ogóle używany w zawodach snookerowych, jednak uważa się, że jest to dobry wybór dla początkujących ze względu na mniejsze wymiary stołu i kulek oraz prostsze zasady.

Zasady gry snooker

Gra w snookera jest relatywnie skomplikowana i wymaga od graczy nie tylko umiejętności, ale również znajomości zasad gry. Oto niektóre z zasad, które trzeba znać przed rozpoczęciem gry w snookera.

  1. Celem gry jest uderzenie białej bili w sposób tak precyzyjny, aby trafiała ona w pozostałe kulki (czerwone oraz kolorowe) i do końca gry zdobycie większej ich ilości niż przeciwnik.

  2. Gracz wykonujący uderzenie musi najpierw trafić czerwoną bilę, a następnie w kolejnej próbie już bilę kolorową. W kolejnym ruchu gracz ma do wyboru uderzenie inną, wybraną przez siebie białą bilą lub próbę zagrania rywala w sposób zmuszający go do podejmowania ryzyka.

  3. Gra kończy się po zdobyciu przez jednego z graczy zdefiniowanej liczby punktów albo w momencie, gdy nie ma już kul na stole lub gdy którakolwiek ze stron rezygnuje z gry.

  4. W czasie gry należy zachować ciszę, jeśli ktoś mówi lub porusza się, może wpłynąć na grę i zasłonić rywala.

  5. W snookerze nie ma czasow nie jest to disciplina, żeby szybko uderzyć, ale zastanowić i pomyśleć sobie gdzie stawiamy białą bilę, a także nad tym, jaką białą bilą chcemy uderzyć w następnym ruchu.

Oczywiście nie wyczerpujemy tematu gry w snooker, ale mam nadzieję, że artykuł ten zainspiruje Was i zainteresuje tą wspaniałą grą.

Trening i dieta
Kitesurfing – demaskowanie mitów i poznanie prawdy

Kitesurfing to sport, który zyskuje coraz większą popularność na świecie. Jednak wraz z jego wzrostem popularności pojawia się wiele mitów i nieporozumień na jego temat. W tym artykule rozwiewamy najpopularniejsze mity dotyczące kitesurfingu, by każdy, kto myśli o rozpoczęciu tej przygody, miał jasny obraz tego sportu. 1. Kitesurfing jest ekstremalnie …

Trening i dieta
Jaki stół do ping-ponga wybrać?

Aranżując ogród, park miejski, czy inne miejsce, gdzie chcemy aktywnie spędzać czas, warto postawić na trwałe elementy i wyposażenie. Sprawdź jakie rozwiązania czekają na Ciebie! Zainteresuje Cię również: Jaki sprzęt kupić do domowej siłowni? Posiadając trochę zbędnych kilogramów wstydzimy się chodzić na siłownię pełną ludzi. Idealnym rozwiązaniem będzie urządzenie domowej …

Trening i dieta
Odpowiednia odzież sportowa dla panów

Właściwie dobrana odzież jest bardzo ważna w każdej sytuacji. szczególnie jak chodzi o odzież wykorzystywaną do uprawiania sportu, bardzo ważne jest dobranie jej nie tylko pod kątem wygody, ale również dopasowania do konkretnej dyscypliny sportowej. Nie można również zapominać o tym, że odzież sportowa męska znacząco różni się od tej, …