Historia tańca – rozwój i ewolucja tańca na przestrzeni wieków

Trening i dieta

Historia tańca – rozwój i ewolucja tańca na przestrzeni wieków

Wprowadzenie
Tańce towarzyszą ludzkości prawie od początku jej istnienia. W różnych kulturach, w różnych okresach historycznych tańce pełniły różne funkcje. Od religijnych czy obrzędowych, przez te reprezentujące pewne klasy społeczne, aż po te, które służyły rozrywce czy wyrażaniu emocji. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć historię tańca w różnych epokach, jakie wpłynęły na jego rozwój oraz jakie korzenie ma tańczyć dzisiaj.

 1. Historia tańca przed naszą erą
  Prawie wszystkie kultury mają swoje tańce tradycyjne. Tańce afrykańskie przypominają niektóre ruchy zwierząt, a także słynne tańce wojenne, które odgrywały kluczową rolę w kulturze plemiennej. Chińskie i malajskie tańce bizantyjskie z kolei były ściśle związane z religią, a także były popularne wśród bogatszych klas społecznych. W Indiach tańce były ściśle związane z religijnymi obrzędami, a także z rytuałami i zachowaniem natury.

 2. Średniowiecze i renesans
  Średniowiecze to czas, gdy tańce były ściśle związane z kościołem, odgrywając rolę procesji. Z czasem tańce stawiały się oczyszczać ikonę i dobrać w rytuałach i celach ekstazy. W renesansie tańce zaczynały nabierać wartości obyczajowych, stając się sposobem na wyrażanie różnych emocji. W tym okresie fanatyzowane tańce szachowe czy tzw. “szekspirowskie” tańce.

 3. XIX i XX wiek
  W XIX wieku tańce uległy pewnej “profesjonalizacji”. Tańce klasyczne – jak walc, polka, mazur – nabierały swojej formy i zaszczepiały “stykowym” trudności. XX wiek przyniósł ze sobą powstanie pierwszych szkół baletowych i tańczących gwiazd, które przekształciły tańce w dziedzinę sztuki.

 • Powstanie tańca jazzowego, w tym lindy hop i charleston
 • Powstanie tańca towarzyskiego, który zyskał popularność wśród społeczności wyższych klas
 • Narodziny tańca hip-hopowego, który zrewolucjonizował świat tańca
 • Powstanie współczesnego tańca, który pozwala na ekspresyjność i swobodną interpretację ruchu
 1. Dzisiejszy rozwój tańca
  Dzisiaj tańce towarzyskie nadal są popularne, nauka tańca jest dostępna dla szerokiej społeczności, a tańce klasyczne i nowoczesne nadal się rozwijają. Wraz z rozwojem nowych technologii, tańce zaczynają nabierać nowej formy, a tańce wideo, np. w aplikacjach TikTok i Instagram, cieszą się ogromną popularnością.

 2. Podsumowanie
  Taniec był zawsze bardzo ważnym elementem życia ludzkiego. Od pradawnych obrzędów religijnych i procesji, przez reprezentowanie pewnych klas społecznych, aż po dzisiejszą ekspresję i rozrywkę. Dzisiaj możemy cieszyć się różnorodnością tańca, czy to w postaci klasycznego baletu, flamenco, czy nowoczesnego hip-hopu. Taniec wciąż się rozwija, a my uczestniczymy w jego nieustannej ewolucji.

Trening i dieta
Kitesurfing – demaskowanie mitów i poznanie prawdy

Kitesurfing to sport, który zyskuje coraz większą popularność na świecie. Jednak wraz z jego wzrostem popularności pojawia się wiele mitów i nieporozumień na jego temat. W tym artykule rozwiewamy najpopularniejsze mity dotyczące kitesurfingu, by każdy, kto myśli o rozpoczęciu tej przygody, miał jasny obraz tego sportu. 1. Kitesurfing jest ekstremalnie …

Trening i dieta
Jaki stół do ping-ponga wybrać?

Aranżując ogród, park miejski, czy inne miejsce, gdzie chcemy aktywnie spędzać czas, warto postawić na trwałe elementy i wyposażenie. Sprawdź jakie rozwiązania czekają na Ciebie! Zainteresuje Cię również: Jaki sprzęt kupić do domowej siłowni? Posiadając trochę zbędnych kilogramów wstydzimy się chodzić na siłownię pełną ludzi. Idealnym rozwiązaniem będzie urządzenie domowej …

Trening i dieta
Odpowiednia odzież sportowa dla panów

Właściwie dobrana odzież jest bardzo ważna w każdej sytuacji. szczególnie jak chodzi o odzież wykorzystywaną do uprawiania sportu, bardzo ważne jest dobranie jej nie tylko pod kątem wygody, ale również dopasowania do konkretnej dyscypliny sportowej. Nie można również zapominać o tym, że odzież sportowa męska znacząco różni się od tej, …