Trening obwodowy dla początkujących – skuteczny trening na całe ciało

Trening i dieta

Trening obwodowy dla początkujących – skuteczny trening na całe ciało

Trening obwodowy to technika treningowa, która składa się z serii ćwiczeń, wykonywanych w cyklach. Jedna seria obejmuje kilka różnych ćwiczeń, wykonywanych bez przerwy. Taki sposób treningowy zapewnia kompleksowy rozwój mięśni całego ciała. Dlatego coraz większa liczba początkujących i zaawansowanych trenujących sięga po tę formę treningu.

 1. Dlaczego warto wybierać trening obwodowy?

Jeden z największych atutów treningu obwodowego to czas ćwiczeń. Bez względu na to, ile ćwiczeń włączysz do serii, cały trening może trwać od 30 minut do godziny.

Trening obwodowy wpływa korzystnie na rozwój mięśni i poprawę kondycji fizycznej. Wynika to z faktu, że ćwicząc kilka partii mięśniowych podczas jednego ćwiczenia, angażujemy jednocześnie cały organizm. Efekt końcowy to skuteczniejsze spalanie kalorii i przyspieszenie metabolizmu.

 1. Jak wykonywać trening obwodowy?

Trening obwodowy jest odpowiedni dla każdego, niezależnie od płci i stopnia zaawansowania. Początkujący również mogą skutecznie trenować w ten sposób. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 • Przed rozpoczęciem treningu włącz krótką rozgrzewkę, aby uniknąć kontuzji.
 • Dobierz ćwiczenia w taki sposób, aby angażowały różne partie mięśniowe. Zróżnicowanie treningu pozwoli na kompleksowe rozwinięcie ciała.
 • Pomiędzy seriami usuń krótką przerwę 10-15 sekund. Takie podejście pozwoli na przygotowanie organizmu do kolejnych ćwiczeń.
 1. Przykładowy plan treningowy dla początkujących

Poniżej znajduje się przykładowy plan treningowy dla początkujących:

 1. Brzuszki – 20 powtórzeń
 2. Pompki – 10 powtórzeń
 3. Przysiady – 15 powtórzeń
 4. Wiosłowanie – 10 powtórzeń
 5. Plank – 30 sekund

Wykonaj każde ćwiczenie po kolei, bez odpoczynku. Po wykonaniu całego cyklu, odpocznij 1-2 minuty i powtórz cały trening jeszcze 2-3 razy.

 1. Korzyści z treningu obwodowego

Trening obwodowy jest skuteczniejszy niż tradycyjny trening siłowy. Dlaczego? Oto kilka powodów:

 • Spalanie tkanki tłuszczowej – Systematyczne treningi obwodowe pozwolą Ci na skuteczniejsze spalanie tkanki tłuszczowej niż w przypadku jednorodnych ćwiczeń.
 • Wzrost siły mięśniowej – Ćwiczenia związane z ćwiczeniami obwodowymi zwiększają siłę mięśniową, co przekłada się na lepszą sprawność i zdolność do wykonywania codziennych obowiązków.
 • Poprawa koordynacji – Ćwiczenia obejmujące różne partie ciała, wpływają pozytywnie na koordynację ruchową.
 1. Podsumowanie

Trening obwodowy to doskonały sposób na kompleksowy rozwój całego organizmu. Systematyczne treningi wpłyną na siłę mięśniową, kondycję oraz sylwetkę. Dlatego nie wahaj się i włącz trening obwodowy do swojego planu treningowego!

Trening i dieta
Kitesurfing – demaskowanie mitów i poznanie prawdy

Kitesurfing to sport, który zyskuje coraz większą popularność na świecie. Jednak wraz z jego wzrostem popularności pojawia się wiele mitów i nieporozumień na jego temat. W tym artykule rozwiewamy najpopularniejsze mity dotyczące kitesurfingu, by każdy, kto myśli o rozpoczęciu tej przygody, miał jasny obraz tego sportu. 1. Kitesurfing jest ekstremalnie …

Trening i dieta
Jaki stół do ping-ponga wybrać?

Aranżując ogród, park miejski, czy inne miejsce, gdzie chcemy aktywnie spędzać czas, warto postawić na trwałe elementy i wyposażenie. Sprawdź jakie rozwiązania czekają na Ciebie! Zainteresuje Cię również: Jaki sprzęt kupić do domowej siłowni? Posiadając trochę zbędnych kilogramów wstydzimy się chodzić na siłownię pełną ludzi. Idealnym rozwiązaniem będzie urządzenie domowej …

Trening i dieta
Odpowiednia odzież sportowa dla panów

Właściwie dobrana odzież jest bardzo ważna w każdej sytuacji. szczególnie jak chodzi o odzież wykorzystywaną do uprawiania sportu, bardzo ważne jest dobranie jej nie tylko pod kątem wygody, ale również dopasowania do konkretnej dyscypliny sportowej. Nie można również zapominać o tym, że odzież sportowa męska znacząco różni się od tej, …